Microchip
A mikrochip egy rizsszem méretű eszköz, melyet az állat bőre alá ültetnek be. A parányi szövetbarát kapszulába egy antenna, és egy mikrochip van beépítve, mely egy 15 számjegyből álló egyedi kódot tárol.
A mikrochip sem energia forrást, sem mozgó alkatrész nem tartalmaz, ezért a meghibásodása kizárható. A kapszula anyaga nem vált ki az állat szervezetében ellenreakciót, igy az a beültetés helyén - Európában a nyak bal oldala - szépen megtapad. A mikrochip önmagában nem sugároz jeleket, egy speciális leolvasó rádiójeleire válaszolva adja vissza a chipben tárolt számsort. Mivel a mikrochip nem sugároz jeleket, igy a tévhittel ellentétben nem is alkalmas az eb helyének meghatározására!
A mikrochip alkatrészei, formája, anyaga gondos fejlesztés, tesztelés eredményei, így a mikrochip meghibásodásának, sérülésének esélye nulla.
A mikrochipet egy speciálisan a chip beültetéséhez kialakított "fecskendőben" steril csomagolásban csak állatorvos vásárolhatja meg, lévén a beültetésére kizárólag a kamara engedélyével rendelkező állatorvos jogosult. A csomag tartalmazza a chiphez tartozó matricát is, ami az eb oltási könyvébe, útlevelébe, és a regisztrációs adatlapjára is felkerül.
A chipleolvasó 3-8 cm távolságról képes a chipet leolvasni. A legegyszerűbb tipusok csak egy szabványt olvasnak, a profi szerkezetekkel szinte minden, az állatok azonosítására bevezetett szabvány chipje leolvasható. Létezik számítógéppel összeköthető, többezer leolvasás adatait tárolni képes leolvasó is. Az egyszerűbb típusok már 30 ezer Ft-ért beszerezhetők.
Mikrochip leolvasóval ma már majdnem minden állatorvos rendelkezik, hisz enélkül nem tud útlevelet kiállítani sem. A korszerűen működő állatvédő szervezetek, panziók, de még kutyakozmetikák is tartanak chipleolvasót.
Az európai szabvány chipek 15 jegyű számsort tartalmaznak, de minden gyártó más számtartományt használ. Vannak olyan gyártmányok, ahol a chip tartalmazza az ország kódját is, ahol forgalomba hozták, ezt az információt viszont nem minden leolvasó mutatja meg. Ennek az információnak addig nincs is jelentősége, amíg a 15 számjegy alapján a chip megtalálható az online adatbázisok valamelyikében, és nem kell nyomozni az eb származását.
<< Vissza
|