TUDTAD, HOGY A KUTYÁK TELJESEN MÁSKÉPP LÁTJÁK A VILÁGOT, MINT AZ EMBEREK? HOGY MIÉRT KISZÚRÁS PIROS SZÍNÛ JÁTÉKOT VENNI NEKIK? CIKKÜNKBÕL MOST TE IS MEGLÁTOD, AMIT ÉS AHOGY ÕK LÁTNAK.
HOGYAN LÁT A KUTYA?
A kutyák látását úgy határozhatjuk meg, mint a három legfontosabb érzékszerve közül (szaglás, hallás, látás) a legfejletlenebbet.
Ez mégsem jelenti azt, hogy a kutyák rosszul látnának. Azonban hajlamosak vagyunk mindent önmagunkhoz, az emberhez viszonyítani, amely nézõpontból nézve a kutya látása némileg fejletlenebb.
Mivel kedvencünk hihetetlen jó hallással és szaglással rendelkezik, ezért a látása a másik két érzékszervének kiegészítéseként funkcionál
RÖVIDLÁTÓ?
Sokan úgy jellemzik a kutyák látását, mint egy rövidlátó emberét szemüveg nélkül. Mindez mérõszámokban nézve azt jelenti, hogy az ember látási élessége 20/20, azaz, amit egy normál ember 20 méter távolságból lát.
A rövidlátók látásának élessége 20/30, azaz 20 méter távolságból látja azt, amit egy egészséges látású ember 30 méter távolságból.
A kutyánál ez a szám: 20/75, tehát az emberénél több mint három és félszer rosszabb.
TAPASZTALAT ÚTJÁN LÁTÓ
A kutya megfigyelõképessége rendkívül jó. Tapasztalatból tudja, hogy mi az, amit érdemes észrevenni, ami után érdemes menni.
Megjegyzi, hogy a mozgó tárgyak izgalmas dolgokat rejtenek, és ösztönbõl kap utánuk.
Rendszerint jól becsüli meg a távolságokat és pontos ugrással képes elkapni a felé dobott labdát.
Bár sosem lesz képes ebben felvenni a versenyt a macskával, mert cicusunk jobban specializálódott a gyors és pontos mozdulatok megtételére.
Ahogy mi látjuk :
És ahogy ők :
SÖTÉTBEN TAPOGATÓZVA
Megfigyelhetjük, hogy kutyánk a legnagyobb sötétben is hihetetlen biztonsággal vadászik és közlekedik anélkül, hogy bárminek nekimenne vagy felsértené önmagát.
Kedvencünk a koromsötétben is kitûnõen közlekedik, mert pupillája képes annál nagyobbra nyílni minél kisebb a fény.
Továbbá sötétben remekül funkcionálnak a tapintószerveik és a már említett hallásuk és szaglásuk, amelyek a közelgő akadályokra és veszélyforrásokra figyelmeztet.
SZÍNVAK-E A KUTYUSUNK?
Sokáig úgy tartották, hogy a kutyák színvakok, de biztosan állíthatjuk, hogy nem.
Az újabb vizsgálatok kimutatták, hogy kutyánk kiképezhetõ arra, hogy mindig egy bizonyos színû tálat válasszon ki a különbözõ színû etetõedények sorából.
Tehát házi kedvencünk képes a színek látására, azonban nincs tisztában a színek jelentõségével, számára ezek jelentéktelen tényezõk.
Hogyan is látja a világot ?
Hûséges társunk tehát vörös/zöld színvak, azaz pontosabban nem képes megkülönböztetni a zöld, sárgászöld, sárga, narancsa és vörös színeket egymástól.
Mindezek tudatában gondoljuk csak el, hogy az áruházakban kedvencünknek megvásárolható labdák és gumicsontok legtöbbször rikító zöld, neon sárga és piros színekben pompáznak, ami nem a legelõnyösebb választás számukra.
Ha ezeket még ki is visszük neki a kertbe, ahol a fû színébe beleolvad, ne csodálkozzunk, hogy nem fogja határozottan megtalálni kedvenc játékszereit
Ahogy mi látjuk :
Ahogy ők :
TÛ A SZÉNAKAZALBAN VAGY INKÁBB VÖRÖS A ZÖLDBEN?
Színárnyalatok látására az ember az idegrendszerében található háromféle csap segítségével képes.
Ez a három csap a három alapszínért felelõs: vörös, zöld és a kék. Ezek keverésébõl minden más szín elõállítható, így képesek vagyunk sokféle színárnyalatot érzékelni.
Míg csaholó négylábúnk csak két csappal rendelkezik, így számára a zöld gyepen egy vörös labda megtalálása nagy nehézségekbe fog ütközni
SZÍNVAK" VEZET VILÁGTALANT?
Annak ellenére, hogy bizonyos színeket nehezebben különböztet meg egymástól a kutyusunk, mégis a kutya az, aki a legnagyobb segítsége lehet egy világtalan embernek.
Már korán elsajátítja azt a képességet, hogy méretei megnövekednek a mellette haladó ember méreteivel és ennek megfelelõen fogja terelni gazdáját a felbukkanó akadályokkal szemben.
Ebben az esetben sincs szüksége a szín-megkülönböztetõ képességére, mert gazdájával teljes összhangban megtanulta, hogy milyen jelzések éppen mit jelentenek
EGY OTTHON, KÉT SZEMSZÖGBÕL
Ahhoz pedig, hogy teljes mértékben megismerhessük kutyánk lelkivilágát és megértsük a környezetéhez való viszonyát, nem árt egy percre megállnunk és körbenéznünk az otthonunkban, hogyan is látja azt kutyánk?
Ahogy mi látjuk :
Ahogy ők :
Próbáljuk meg átkonvertálni képzeletben a meglévõ színeket zöld és vörös színárnyalatok nélkül...
Ugye milyen érdekes végeredményt kaptunk?
<<Vissza
|