Az agility egy olyan kutyás ügyességi sport, amely leginkább a lovas díjugrató versenyre emlékeztet. A 70-es évek végén Angliából indult hódító útjára, ahol a kutyakiállítások programjának színesítésére találták ki. Mivel nemcsak a szakértők, hanem a nagyközönség körében is rendkívüli sikert aratott az új show-műsor, hamarosan önálló program vált belőle. Egymás után rendezték a versenyeket, már nemcsak Angliában, hanem szerte Nyugat-Európában is. óriási előnye a többi kutyás sporttal szemben, hogy nem csupán néhány fajta speciális képességeit méri fel, hanem mérettől és fajtától függetlenül szinte majdnem minden kutya részt vehet benne.
Az agility lényege, hogy minél kevesebb hibaponttal kell minél gyorsabban végigfutni, ugrani, kúszni a kutyának a pálya akadályain egy előre meghatározott útvonalon. A három legfontosabb tulajdonság, amit ez a sport megkíván a kutyától, az ügyesség, a gyorsaság és az irányíthatóság. A hagyományos akadályokon kívül található néhány érdekes, szokatlan elem is a pályán, mint például a hinta és a szlalom. Ezek begyakorlása kezdetben ugyan több gyakorlást igényelnek, később azonban igen látványos részévé válnak a versenyeknek.
Az agility a gazdák számára is igazi sport, hiszen a követendő irányt mutatva ők is végigfutják a pályát, méghozzá nem kis sebességgel.
Hiába vesz hibátlanul a kutya minden akadályt, óhatatlanul időt veszít, ha a gazdára kell várnia. Rendkívül fontos az ember és állat közötti összhang, ugyanis ha a kutya egy parancsot, jelet félreért vagy figyelmen kívül hagy, és így rossz sorrendben halad át az akadályokon, akkor bármilyen ügyes és gyors is, kizárják a további versenyből. Minden futamon eltérő a pálya rajzolata, hossza, szintideje. Tehát a követendő irány és az akadályok sorrendje minden egyes alkalommal más és más. Ezeket a versenyt megelőzően a bírónak kell meghatároznia. Mielőtt a kutyát elkezdenénk az agility akadályokkal megismertetni, szükség van arra, hogy bizonyos szintű alapkiképzésben részesüljön. Meg kell tanulnia az agility gyakorlásához nélkülözhetetlen vezényszavakat és azt is, hogy ezekre gyorsan kell reagálnia. Ahhoz, hogy a pályán kutyánk irányíthatóvá váljék néhány alapgyakorlat elsajátítása feltétlenül szükséges (behívás, előreküldés, körbe küldés, lábhoz hívás, ültetés, fektetés, állítás, kúszás, akadályugrás (alacsony, tömör akadályon) Tudjuk, hogy az agility pályán, az érdekes akadályok szinte csábítanak a kipróbálásra. Mire ezeket a feladatoknak a végrehajtását a kutya elsajátítja már közel egy éves. Fiatal kutyákat nem célszerű 60 cm-es akadályokon, karikán ugratni, amíg csontozatuk kellően meg nem erősödött. Nagytestű fajtáknál, ha túl korán kezdjük az egyes akadályok tanítását, akár sérüléseket is szerezhetünk kedvencünknek. Természetesen vannak olyan akadályok ( kukac, palánk, palló stb.) melyek tanítását már fiatal korban is el lehet kezdeni.
<<Vissza
|