A kölyök , illetve fajtaválasztásnál az első és lefgontosabb szempont az önvizsgálat. Milyen értelemben ? Lássunk néhány pl.-t..... A keménykötésű , sportos típusú ember lehetőleg ne csivavát vagy más törpe fajtát vállasszon magának,hiszen a parányi ebecskék számára kevesebb mozgás is elegendő.
A természetbarátoknak , túrázni szeretőknek sok örömük lenne viszont egy szetterben , boxerben , dalmatában vizslafélékben. Ezek a kutyák akár húsz km megtétele után is farkcsóválva kunyerálnak még egy kis sétát.
A kis lakással és viszonylag csekély jövedelemmel rendelkező kutyabarát ne sóvárogjon német dog , bernáthegyi vagy masztiff után. Nem vitás , ezek a fajták rendkívül imponáló megjelenésűek , ám hússzor akkorák ,mint mondjuk egy törpe uszkár , és legalább 20szor annyi teret igényelnek , továbbá hússzor annyit esznek.
Az uszkárok , afgán agarak , az óangol juhászkutyák ugyancsak pompás jelenségek , ám időigényesn ebek. Szőrápolásuk mindennapos tennivaló , kiállításra való felkészítésük pedig végképp időigényes munka. Ezzel szemben egy rövid szőrű tacskó , egy Whipet akár heti 15 perc ráfordítással is munkával is tisztán tarthatóak.
A vérmérséklet és a háttér figyelembevétele is fontos. A fox terrierek és a kertészkedők , az otthonukra büszke kényes büszke háziasszonyok, valamint a csapzott vadászkutyák nem éppen a legszerencsésebb páros. A közhiedelemmel ellentétben az idős házaspár és a viháncoló bassetkölyök sem illenek össze.
Mindazonáltal mindenki számára akad ideális kutyapartner.
A "tökéletes" fajtát , a következőképpen válasszuk ki : Írjuk össze a család valamennyi óhaját, utána mindenki húzza ki a nyilvánvalóan alkalmatlan kutyákat , míg végül mindössze 2-3 fajta marad a listán.
Ezek után már a leendő kutyatulajdonos megengedheti magának , hogy érzelmi alapon válasszon.
Van persze egy alternatíca. Csukja be a szemét és találomra bökjön rá a listára.
<< Vissza
|